Kónya Lajos:
1933. Naplóm: a gödöllői jamboree
VII. 31-VIII. 17
11 x 17 cm-es, zöld márványozott keményborítóba vsz. a szerző által bekötött öt ív tintával írt, színes ceruza- és tollrajzokkal ellátott autográf példány
Az 1930-as évek magyarországi kulturális életének kiemelkedő eseménye volt az 1933-as gödöllői világ-jamboree, melyet Teleki Pál szervezett. Kónya Lajos, aki ekkor tizenkilencedik évében volt és a soproni tanítóképzőt végezte, hosszú idő óta aktív soproni cserkészként részt vehetett a jamboreen. Nyári cserkésztúráiról mindig is (rajzos-kézírásos) naplót vezetett, ezek többsége fennmaradt. Első történelmi eseményeket megörökítő naplójegyzetei, amelyek közérdeklődésre tarthatnak számot, Gödöllőn születtek. Részint ezért, részint értékes rajzai miatt tartottuk érdemesnek, hogy a publikált naplófeljegyzések közt ezek is helyet kapjanak.
Az 1933-as Kónya Lajosnak (akkor még eredeti Koncser Lajos nevén) a gondolkodása természetesen még nem volt olyan önmagában jelentős, autonóm és művészi szemléletű, mint felnőtt korában, már akár a világháború előtti, felvidéki-erdélyi jegyzeteiben. Ekkor még bizonyára nem volt erősen kritikai szemléletű a világ és Magyarország eseményeivel szemben, mint később, és természetesen az alkalom sem volt erre igazán megfelelő. Ezért a naplónak a fő értéke a dokumentum-jellege, a jamboree eseményeinek és hangulatának kétségtelenül eleven, éles szemű megfigyelése, amit rajzaival is kiemelt. Persze rajzai sem az érett alkotóművészt mutatják, aki a Don-kanyart művészi tollrajzaival örökítette meg, de a rajzművésznek készülő diák "iskolás" rajzai is szépek a maguk módján és kétségtelenül dokumentáris hűségűek.
Külön ajánlom mindenkinek a napló tanulmányozását azért, mert sajnos a nagy Jamboreeról ma kortárs beszámoló szinte alig érhető el.